Dahlia

29. října 2008 v 12:14 | Werry Meet Fate |  slavní koně
48 startů, z toho 15 vítězství, 3 druhá místa a 7 třetích míst. Výdělek 1 535 443 dolarů. Tak to je bilance dostihové kariéry skvělé klisny Dahlie...
Dahlia začala svoji životní pouť 25. března 1970 na Henry White´s Plum Lane Farm v Kentucky. Otcem byl Vaguely Noble, který je v análech světového turfu zapsán především jako vynikající dostihový kůň a producent důležitých vítězů. Díky jeho dcerám se bude jeho jméno ještě mnoho let objevovat v mateřských částech původů těch nejlepších koní. Matkou byla Charming Alibi. Chovatelem a majitelem ryzky Dahlie v jedné osobě byl Nelson Bunker a trenér Maurice Zilbera.
Dvouletá Dahlia, jakožto pozdnější kůň, se ještě příliš neprosadila, ale i tak vyhrála celkem 4 dostihy a jednou se umístila na druhém místě. Lídry ročníku byli především hřebci jako Filiberto, Thyraton, Thatch, Zapoteco anebo skvělý francouzský Allez France.
Tříletý ročník už ovšem byl záležitostí Dahliinou. Úvodem triumfovala v Prix de la Grotte nad Gay Style s Williem Pyersem v sedle. Ač se jí ve Francii příliš nedařilo (jednou doběhla třetí za Allez France a Princess Arjumond a v Prix de Diane byla druhá zase za Allez France), v Anglii si vše vynahradila. V Irish Oaks si poradila s Mysterious a Hurry Harriet, v Prix Saint Alary zase vyhrála nad Virung. V King George VI. and Queen Elizabeth Diamond Stakes se s Dahliou příliš nepočítalo, ale ona ve velkém stylu za sebou nechala nejlepší hřebce ročníku Rheingolda, Our Mirage, Weaversh Hall, Parnell, Scottish Rifle, Hard To Beat, Card King, Roberta a další. Poté vyhrála Dahlia ještě jeden dostih nad Tennysonem a už se chystala na Prix Vermeille. Jenže tento dostih jí vůbec nevyšel a doběhla až pátá za Allez France, Hurry Harriet, El Nina a Battle Royal. V Prix de l´Arc bohužel také zklamala, doběhla opět pátá, když první byl Rheingold. V USA na W.D.C.I. už to byla zase naše stará známá Dahlia, s žokejem W.Pyersem vyhrála o 3 délky nad Big Spruce, Scottish Rifle, Card King a Tentamem, který byl Secretariatem poražen v jiném dostihu o 4 délky. Na konci sezony se Dahlia stala šampiónkou tříletých v Evropě za rok 1973 a anglickým Koněm roku.
Jako čtyřletá byla Dahlia roku 1974 opět ve skvělé formě. Startovala celkem 10x, z toho 5x vyhrála. V Grand Prix de St.Cloud porazila On My Way a Direct Flight. Vyhrála i St.Martin a v druhém startu v King George VI. and Queen Elisabeth Diamond Stakes pod Lesterem Piggottem zopakovala své skvělé vítězství. Porazila tam Highclere, Dankaro, Budy, Card King nebo derbyvítěze Snow Knighr. V Benson and Hedges Gold Cup o 2 a půl délky rozdrtila imperial Prince, Snow Knighr, Tojour´s Pret či Highclere. Pár závodů v Evropě se jí ovšem také nevyvedlo, mezi nimi Prix du Prince d´Orange a Coronation Cup, kde na klisnu vyzrál Buoy. A pak opět putovala do USA na W.D.C.I., ke spolu s Desert Vixen zastaly role favoritek. Jenže ani jedna, díky jezdeckým chybám, se z vítězství neradovala. Desert Vixem doběhla druhá a Dahlia až třetí. Vyhrál Admétus (Reform). Dahlia však v sedle s Ronem Turcottem vyhrála Man O´War Stakes nad Crafty Khlase a London Company. Pak se jí povedl vynikající kousek, když v Canadian International překonala Secretariatův rekord na 2800 metrů o 2 sekundy. Za ní v tomto dostihu doběhl Bif Spruce a také Forego, trojnásobný americký kůň roku. V Americe Dahlia obdržela titul Trávař roku a v Anlii titul Kůň roku.
Rok 1975 znamenal pro pětiletou Dahliu pomalý pokles formy. Vyhrála v Benson and Hedges Gold Cup a za ní doběhli Card King a Grundy. V Italském Gran Premio di Milano se neumístila vůbec. Tentokrát byli lepší Star Appeal, Duky of Marmelade, nebo Orange Bay. V Grand Prix de St.Cloud, byla Dahlia až pátá. Pak doběhla druhý v Grand Prix de Deauville a třetí v King George VI and Queen Elizabeth Diamond Stakes, kde byl první Grundy a druhý Bustin. Dahlia cestuje opět do USA na W.D.C.I., jenže tentokrát dobíhá až předposlední, osmá, když vítězství pro sebe vyběhl Nobilary před Comtesse de Loir, On My Way, Shady Characteur, Star Appeal, Snow Knight a Caomedonte.
Dahlia už v USA zůstává a trenérem se jí stává Charles Whittingham. Jako šestiletá startuje v Americe 13x, z toho 2x zvítězí (Hollywood Invitational Handicap) a třetí je v Century Handicap.
Většina z Dahliiných hříbat se se skvěle prosadila. Prvním potomkem obdivuhodné klisny byl Balcones (Bold Forbes) narozený 1978. Druhý byl Decadrachm (What A Pleasure), který 6x zvítězil a třetí byl v Sunset Handicap a Sierra Nevada Handicap. Třetí hříbě, hřebec Dahar (Lyphard) vyhrál Prix Lupin, Century Handicap, San Luis Rey Stakes, San Juan Capistrano Invitational Handicap a dvakrát se umístil druhý v Hollywood Invitational Handicapr.1.), Hollywood Cup Turf Invitational Stakes a Sunset Handicap. Třetí byl nejlépe v irském Derby a San Luis Rey Handicap. Čtvrté hříbě byl Rivlia (Riverman), který vyběhl dva traťové rekordy a vyhrál tři Gr.1. dostihy. První Dahliinou klisničkou a pátým hříbětem byla Begonia, ovšem bezvýznamná. Pak následoval další, hřebeček po Grey Dawn II., Delegant. Ten vyhrál San Luis Rey Handicap a umístil se třetí v Arlington Handicap. Další klisna se narodila roku 1985 a jmenovala se Dahlia´s Image (Lyphard). Na dráze nebyla nijak výrazná, ale v chovu dala spoustu vítězů. Roku 1987 Dahlii narodila Wajd (Northern Dancer) a na dráze vyhrála Grand Prix d´Evry a Prix Minerve. Deváté hříbě byla klisnička Dahlia´s Dreamer (Theatrical), která vyhrála Flower Bowl Invitational Handicap. Desáté hříbě Llandarr (Lyphard) vyhrálo Lexingston Stakes a Jersey Derby. Jedenácté hříbě sejmenuje Miss Dahlia (Strawberry Road) a poslední hříbě je roku 1996 Tani (Theatrical).
Dahlia byla obdivuhodná klisna. Na rozdíl od ostatních koní ráda cestovala a vyhrávala ve všech zemích, kde startovala - Anglie, Francie, Kanada, USA. Byla vytrvalá, rychlá, dobře jezditelná a dostihy měla ráda. Nejraději ty rychlé a za teplého počasí. Po posledním hříběti si Dahlia užívala 5 let zaslouženého odpočinku a pak byla ve vysokém věku 31 let dne 6.dubna 2001 na Diamond A Farm pana Geralda A. Forda milostrdně utracena
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama